hero-angle-alpha hero-angle-beta icon-rss-square icon-instagram icon-rss icon-facebook icon-facebook-square icon-facebook-official icon-twitter icon-twitter-square icon-google-plus icon-google-plus-square icon-linkedin icon-linkedin-square icon-pinterest icon-pinterest-square icon-youtube icon-youtube-square icon-youtube-play icon-search icon-gift icon-graduation-cap icon-home icon-bank icon-envelope icon-envelope-square Cabrini Logo Cabrini Logo icon-chevron-right icon-chevron-left category academics category athletics category just for fun category service and mission category living on campus category profiles category advice category activities and events Cabrini University logo with crest
Return Home

Schedule for Spring 2020

List of courses for subject code EDU

Please note that course schedule information is subject to change at any time.

Subject Code Course Number Instructor Type Section CRN Course Title Days / Time Instructor
EDU 106 Lecture A 20367 Math Prep T 03:20 PM - 05:50 PM
T 03:20 PM - 05:50 PM
-
David Edwin Madway
EDU 172 Lecture A 20655 Reading and Language Arts II TR 09:40 AM - 10:55 AM Ina M Galer
EDU 172 Lecture B 20232 Reading and Language Arts II TR 12:30 PM - 01:45 PM Susan Jacques Pierson
EDU 172 Lecture LC 20164 Reading and Language Arts II MW 12:30 PM - 01:45 PM Colleen M Lelli
EDU 200 Field Experience A 20294 Sophomore ELL Field Experience W 08:00 AM - 03:00 PM Amber L Gentile, Anne Michele Oswald, Courtney Erin Mullin, Donald John DiPaulo, Karen Sokolove, Lee Flaishman, Linda D Staple, Martha J Ritter, Mary Budzilowicz, Nicole Ashlee Whiteman, Zakia Gates
EDU 202 Field Experience A 20295 Sophomore Field Experiences W 08:00 AM - 03:00 PM Amber L Gentile, Anne Michele Oswald, Donald John DiPaulo, Ina M Galer, Karen Sokolove, Lee Flaishman, Linda D Staple, Martha J Ritter, Mary Budzilowicz, Richard Joseph, Zakia Gates
EDU 302 Field Experience A 20296 Junior Field Experience W 08:00 AM - 03:00 PM Amber L Gentile, Anne Michele Oswald, Donald John DiPaulo, Ina M Galer, Linda D Staple, Martha J Ritter, Mary Budzilowicz, Nicole Ashlee Whiteman, Richard Joseph, Zakia Gates
EDU 304 Lecture A 20225 Foundations of Education TR 09:40 AM - 10:55 AM Martha J Ritter
EDU 304 Lecture B 20226 Foundations of Education MF 12:30 PM - 01:20 PM Ronald Whitaker
EDU 308 Lecture A 20233 Classroom Mgmt Techniques TR 12:30 PM - 01:45 PM Amber L Gentile
EDU 330 Field Experience A 20297 Jr Spe Edu Field Experience W 08:00 AM - 03:00 PM Amber L Gentile, Anne Michele Oswald, Courtney Erin Mullin, Donald John DiPaulo, Karen Sokolove, Linda D Staple, Martha J Ritter, Mary Budzilowicz, Richard Joseph, Zakia Gates
EDU 380 Lecture A 20651 Theories & Activities I M 04:45 PM - 07:15 PM Nicole Ashlee Whiteman
EDU 381 Lecture A 20478 Theories & Activities II TR 03:20 PM - 04:35 PM Susan M McCuen
EDU 390 Lecture A 20597 Culturally Responsive Pedagogy MF 11:05 AM - 12:20 PM Ronald Whitaker
EDU 393 Hybrid A 20653 Advocacy for Well-Being Semin -
W 07:25 PM - 09:55 PM
W 07:25 PM - 09:55 PM
W 07:25 PM - 09:55 PM
Laine Reddish Whitaker
EDU 402 Student Teaching A 20309 Pre-Student Teaching W 08:00 AM - 03:00 PM Joelle Connors, Maria Tocci Small
EDU 406 Hybrid A 20230 Family, School & Community M 09:40 AM - 10:55 AM Zakia Gates
EDU 488 Internship A 20475 Internship MTWRF 08:00 AM - 04:00 PM Maria Tocci Small
EDU 489 Internship A 20476 Internship MTWRF 08:00 AM - 04:00 PM Maria Tocci Small
EDU 490 Student Teaching A 20314 Student Teaching MTWRF 08:00 AM - 04:00 PM Amber L Gentile, Brian Noll, Eva Adrienne Straub, Geralee Wood, Ina M Galer, James L McCarthy, Joelle Connors, Joseph R Botley, Karen Sokolove, Leigh S Dawson, Linda D Staple, Linda G Stone, Linda M Noll, Lorraine Claire Purcell, Maria Tocci Small, Marie Jo Moser, Mary Budzilowicz, Michael J Rayer, Vanessa E Rossin, Virginia Foseid